English

Prohlašuji, že reklamy umístěné na této stránce jsou vloženy webovou aplikací Blog.cz a nemají se mnou a mými zájmy žádnou souvislost.

Virus panleukopenie koček (FPV)

26. července 2009 v 21:47 | Pierzynová |  infekční onemocnění koček
Čeleď: Parvoviridae
- název je odvozen od latinského slova parvus = malý, protože tuto čeleď řadíme mezi nejmenší viry vůbec (virová částice měří kolem 18 - 26 nm)
- hostiteli jsou obratlovci a hmyz
- genom je tvořen jednovláknítou DNA - buď pozitivní nebo negativní vlákno
- neobalené viry s kubickou (ikosaedrální) symetrií kapsidy
- jsou rezistentní k éteru a chloroformu, stabilní při pH = 3 - 9 a při teplotě 56˚C po dobu 1hodiny
- některé druhy mají výrazné hemaglutinační vlastnosti při 4˚C
- replikují se v jádře hostitelské buňky ( některé vyžadují mitotickou aktivitu buněk, jiné přítomnoust jiného viru z čeledi Adenoviridae)

parvovirus
A: vzorek z biopsie kostní dřeně
B: progenitorová buňka s typickými intranukleárními inkluzemi, což je charakteristické pro parvovirové infekce
C: infikované progenitorové buňky, k barvení byly použity monoklonální protilátky proti VP1 a VP2 proteinům virové kapsidy.

charakteristika onemocnění: projevuje se zánětlivými změnami v trávicím ústrojí a výraznou leukopenií, probíhá akutně a jedná se o vysoce kontagiózní onemocnění (přenos kontaktem).

morfologie: průměr 20 - 25 nm, odolný proti vysokým teplotám a chemickým látkám, proto zůstávají prostory po kontaminaci dlouho infekční. Na buněčných kulturách tvoří cytopatický efekt.

patogenita: nakazit se můžou kočky domácí a všechny kočkovité šelmy ( např. v zoo). Nejvnímavější jsou koťata do 6 měsíců věku. Virus se přenáší přímým kontaktem s nakaženým zvířetem nebo nepřímo - mechanicky infikovaným krmivem, jinými zvířaty nebo člověkem, bodavým hmyzem. Kočka jej vdechne nebo polkne a napadá tak dýchací a trávicí ústrojí, množí se výrazně také v endotelových buňkách cév ( replikace v jádře když je buňka v S - fázi). Přenos je možný i transplacentárně ( prochází placentou březí kočky a infikuje plody).

imunita: po uzdravení je kočka dlouhou dobu imunní, ale ještě několik měsíců po úplném uzdravení vylučuje viry, které mohou nakazit jiné kočky, proto by měl být jedinec držen izolovaně od ostatních kočkovitých šelem. Pokud kočka před graviditou onemocněla, ale již je během gravidity zdravá, její protilátky jsou předávány přes placentu (jen ale asi 1%) a pak přes kolostrum (mléko) malým koťátkům - ty jsou odolné proti nakažení do 8 týdnů jejich věku.

Vakcinace: trvalé imunity lze dosáhnout každoročním očkováním zvířete buď inaktivovanou vakcínou ( mrtvým virem) nebo živou vakcínou ( živým oslabeným virem). Jediný rozdíl je v tom, že živá vakcína nesmí být podána březím kočkám a koťatům do 4. týdne věku, protože by mohlo dojít k infekci.
Nyní je na trhu např.: NOBIVAC FORCAT
lahvičky vakcíny

doporučená vakcinace:
  1. 1.dávka ve 12. týdnu stáří
  2. druhá dávka v 15. - 16. týdnu stáří
  3. revakcinace každý rok jedna injekce.diagnostika:
  • klinické vyšetření
  • hematologické vyšetření
  • patologickoanatomický průkaz

Odebírá se suspenze ze sleziny, mozku, popřípadě střevního obsahu, veterinář v ordinaci samozřejmě odebere pro diagnozu vaší kočce krev - v ní se zjišťuje neutralizačním testem, zda má vaše kočka specifické protilátky proti viru. Pokud se vyskytují, kočka je nemocná a její imunitní systém bojuje proti viru.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama