English

Prohlašuji, že reklamy umístěné na této stránce jsou vloženy webovou aplikací Blog.cz a nemají se mnou a mými zájmy žádnou souvislost.

Odborná pomoc Vám a Vaší kočce úvodem

31. ledna 2009 v 20:29 | Pierzynová |  KOČIČÍ PORADNA - odpověď do 24hodin

Rozhodla jsem se zde vložit Poradnu, která je určena zejména Vám, majitelům, kteří máte problém s koťátkem nebo dospělou kočkou. Dotazy můžete klást v jakoukoliv denní dobu. Odpovím Vám do 24hodin, protože přece jen nejsem na těchto stránkách pořád. Tím Vás chci také upozornit, aby jste při akutním problému ihned volali svého veterinárního lékaře a nespoléhali se na tuto poradnu, protože stejně byste dostali odpověď: Ihned navštivte svého veterinárního lékaře. Jenže tato rada by s největší pravděpodobností byla pozdě a Váš miláček by na to doplatil svým životem.
Vítám jakékoli dotazy od výchovy, výživy a dietetiky, léků, toxikologie, etologie, genetiky, nemocí - virové, bakteriální, parazitické a další, až po zákon o ochraně zvířat. Pokud nebudu vědět, doporučím, prokonzultuji. Jsme lidi, takže nebojme se ptát.
Tato poradna pomůže nejen Vám, ale i dalším, které daný dotaz zajímá.
Na závěr: doufám, že budu schopna zodpovědět co nejvíce Vašich dotazů a zároveň Vám a Vaší kočce pomohou.

Aktuálně řeším, jak lépe zorganizovat tuto poradnu, neboť příspěvků denodenně přibývá. Ráda bych, aby i pro Vás byla poradná neustálým přínosem a mohli jste se dobře orientovat v dotazech a odpovědích. Proto do rubriky KOČIČÍ PORADNA postupně vkládám tématické články, které se stanou jakýmsi vláknem pro Vás, abyste lépe našli podobné dotazy, které Vás zajímají. Blog mi neumožňuje zde zavést něco jako fórum s jednotlivými vlákny, proto to musím řešit prostřednictvím článků. Každý článek bude zaměřen na konkrétní problematiku o kočkách. Můj napsaný obsah v úvodu jednotlivých článků bude pouze nahodile vybranou problematikou, ale Vy se můžete dotazovat na cokoliv co souvisí s názvem celého článku. Jinými slovy řečeno, názvy článků berte jako kapitoly dle kterých si vyberete přímo článek, do kterého uznáte, že patří Váš dotaz.

Jakékoli připomínky, náměty, či nejrůznější návrhy, jak by dle Vás měla vypadat poradna, pište do GUEST BOOKU nebo pod článek: Navrhujte zlepšení poradny v rubrice KOČIČÍ PORADNA.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (296)
Zobrazit starší komentáře

201 Hanka Hanka | 2. června 2014 v 13:23 | Reagovat

Dobrý den, vychovala jsem od kotěte kočku, kterou zanechal soused svému osudu, když se odstěhoval. Kočku i s jejími sourozenci jsem vykrmila, některé někdo srazil, nicméně kočka zůstala. trvalo několik let, než ke mě přišla a nechala se hladit. Již několikrát měla koťátka, ta vyrostla a já je pořád krmím. Myslíte, že když je přestanu krmit, odejdou jinam? Příjde mi, že se začínají nějak množit, ale jsou plaché, protože žijí nadivoko. Ta moje kočička 14.5.porodila 2 koťátka u nás v garáži, nechala je tam asi 3 dny a poté je odnesla mezi složené dřevo za kůlnou. Stále ji krmím, dávám mlíčko, konzervy atd. Ale dnes jsem našla jedno kotě s vyrvanými vnitřnostmi před garáží, opodál seděl mně neznámý asi kocour a všimla jsem si, že se tu pohybuje často a nahání kočky(asi se "mrouskají"). Domnívám se, že kotě roztrhal kocour - je to prosím možné? Matka by takovou věc asi neudělala, nebo ano? Pokusím se druhé kotě(jestli ještě žije) najít. Myslíte, že by se dalo odchovat doma bez matky? Ta mi domů nepůjde a manžel by to stejně nedovolil. Má chudáček šanci na přežití, kdybych se ho doma ujala? Děkuju za pomoc a radu.

202 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 2. června 2014 v 13:56 | Reagovat

[201]:
Dobrý den, Hanko,

na vaši první otázku mohu odpovědět jedině ano. Obzvláště, pokud je kočka takhle plachá, má vysoce zachované instinkty, díky kterým se jí daří ve volné přírodě a je tak spokojená. Takže pokud kočky přestanete krmit, zvládnou většinu roku bez nouze, akorát v zimě by měly trochu víc hlad. Každopádně pokud máte prostory a nechcete mít široko daleko myši, potkany a další havěť, tak přikrmováním budou kočky velice účinnými deratizátory za odměnu :).

Na druhou otázku vám mohu opět odpovědět jen ano. Pocházím z hor a během studia jsem spíše odsuzovala svou rodinu v sousedství, že své kočky nekastruje. Jsem proti topení, to je týrání zvířat (a samozřejmě podobně nechutným praktikám), nicméně jsem se začala více zajímat o kočičí populaci v místě (cca 20 koček) a toužila po tom dokázat, že se ty kočky přemnoží a přimět tak rodinu, aby je zašli vykastrovat. Možná bohužel, možná bohudík se ale stalo přesně to, s čím jste se setkala vy - kočky ve městech jsou problémeme a je třeba je v množení omezovat (nemají ve městech tolik predátorů), naopak na vesnicích a v příměstských oblastech se kočky nemají šanci přemnožit. Vaše kotě pravděpodobně našel kocour. V populaci koček to funguje jako u lvů či většiny jiných kočkovitých šelem. Kocour se chce pářit, přijde do nové lokality, vyhraje nad králem revíru a pozabíjí jeho koťata. Matky svá koťata chrání právě oním přenášením a pravděpodobně kočka měla tušení, takže koťata ukryla jinde, aby zmátla stopy. Pravděpodobně kotě bylo příliš zvědavé. V mé vesnici těch 20 koček regulovali také cizí kocouři, kteří vyhráli, kuny, jezevci, létající dravci - je to příroda a člověk by neměl zasahovat do všeho.

Vaše třetí otázka je rovněž ano, lze odchovat kotě bez matky, pokud ho najdete. Ovšem zvažte, zda chcete mít kočku doma, protože to kotě se vám do domu tlačit bude celý život, dále to, zda jste připravena na daleko větší strach o jeho život, protože to zvíře bude chtít i ven a populace koček venku jej bude velice těžce přijímat, může i zahynout. Jestli vám můžu poradit, tak pokud jej najdete (což bude jistě později než jeho matka, která má rozhodně dost mléka na to, aby jej doživila) a bude ve stavu, kdy bude nutné jej matce buď vzít (zranění) nebo utratit, pak se podívejte, jaké je pohlaví. Pokud se bude jednat o kočku, tak v dospělosti se bude rozhodně držet vašeho domku, bude v bezpečí proti kocourům a jiným dospělým kočkám se vyhne, což jsou predispozice, kdy můžete zvažovat, že si ji ponecháte a vypipláte (Sunar, 5 x denně i víckrát dle mňaukání kotěte, teplota jak pro kojence, akorát více zředěné. Většinou stačí 20 ml stříkačka bez jehly, vždy připravit čerstvé a s růstem kotěte dávku přidávat, však to poznáte. Od čtvrtého týdne můžete začít s miskou a přidáním piškotů, aby se rozpustili v Sunaru, postupně přejít na rozpuštěné kotěčí granulky ve vodě a následně alespoň do dospělosti krmit kvalitní granulovanou stravou).

Pokud to ale bude kocour, tak buď jej budete muset vykastrovat a víc tak bude s vámi doma (zpohodlní)nebo očekávejte možné močení po době, případně věčně pokousaného a krvácejícího přicházet domů z nočních toulek. Pokud bude dost silný, tak jiné kocoury zažene a vytvoří si kočičí harém u vás na zahradě, pokud ale neobstojí, pak bude vyhnán a už ho nikdy nemusíte vidět. Je to osud a vabank, bohužel je ale třeba veškeré tyto faktory vzít v potaz a zvážit, zda budete raději sledovat přirozenou populaci a těšit se z jejich nezávislosti, nebo zasáhnete záchranou jednoho jedince, kterému ale rozhodně neulehčíte jeho celoživotní boj, protože v tom mu pomoci nelze, jedině, že byste ho držela celý život doma či na provázku venčila po okolí.

S největší pravděpodobností matka jedno uhlídala a včas přemístila. Ví daleko lépe než vy, co s ním udělala, co udělal kocour a její mateřský pud (mléko jí nepřestane téct ze dne na den) jí pomůže uslyšet sebeslabší volání maminky o pomoc.

Jedno je jisté, zatím co vy se rozhodujete co udělat, což je lidské a velice správné, tak matka jedná a už má situaci vyřešenou. Klidně můžete zkusit kotě najít, ale zároveň bych byla opatrná. Pokud kotě najdete a bude se spokojeně plazit, tak raději číhejte a opravdu ověřte, zda se k němu nevrací matka, neboť odebrat kotě matce zase má to riziko, že jednak si to bude máma pamatovat a ve vaší blízkosti už jiná koťata neporodí a zároveň riskujete, že dostane zánět mléčné žláty, protože její mléko nebude odkojeno.

Pokud najdete kotě zmrzačené, tak opět zvažte smysl jeho záchrany. Ovšem kočička má větší šanci déle přežít než kocourek, který bude chtít zůstat s vámi, ale může být vyhnán v dospělosti jiným.
Pokud do populace zasahovat nebudete, tak je malá pravděpodobnost, že by vám koček přibylo, počty by se měly samoregulovat na stálém určitém počtu zvířat na rozlohu a přísun krmení.

S pozdravem a přáním hezkého soužití s de fakto zdivočelými šelmami Pierzynová Aneta

203 Hanka Hanka | 2. června 2014 v 15:35 | Reagovat

Moc Vám paní doktorko děkuju. Vězte, že mě Vaše odpověď rozplakala, stejně jako to nalezené kotě. Jsme domluvené s paní starostkou naší obce, že onu "moji" kočičí matku necháme vykastrovat, jen musíme zjistit v kterém období je to možné.Jestli po kočičím šestinedělí, nebo existuje nějaké psané pravidlo? Postupně bychom takto chtěly zredukovat celou populaci volně žijících kočiček, o které se nikdo nestará a mě je dáváno za vinu, že je krmím a tím pádem se tu přemnožily. Pokud byste byla tak hodná, napište mi prosím, kdy by byla vhodná doba nechat kočičí mámu vykastrovat a jak postupovat po operaci, když bude volně venku - bude potřeba nějaká péče? Od kdy se budou moci kastrovat kočky, které jsou jejími potomky a odhaduju, že by jim mohl být tak asi rok. Ovšem otázkou je, jak toho docílit, když se nedají chytit. Přeju hezký den a ještě jednou Vám díky :-)

204 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 3. června 2014 v 8:09 | Reagovat

[203]:
Matku lze vykastrovat kdykoliv po tom, co svá koťata přestane kojit. Bývá to nejpozději po 6. týdnu věku koťat. I kdyby se kocourovi podařilo kočku znovu oplodnit, tak pokud se na to přijde během kastrace, tak lze celou dělohu odstranit.
Mláďata samce lze kastrovat od 6 měsíců věku, samice pak doporučeno nejdříve od 9 měsíce (nicméně to už většinou samci stihnou a kočka je březí nebo už vyvede mladé). Každopádně veterináři řekněte, že jsou to pobíhající kočky, aby zvířata dobře prohlédl, zda jsou či nejsou březí. Pozdější kastrace u koček je doporučována z toho důvodu, že kočky jsou pak tělesně vyspělejší. Brzká kastrace často zapřičiní, že kočičky tolik nevyrostou, ale na zdravotní stav to vliv nemá.

Zvířata po kastraci by měly zůstat v izolaci do doby než se z narkózy plně proberou. Rovněž nesmí prochladnout a bylo by vhodné mít pod kontrolou, zda kočka pije, nejpozději po 24 hodinách po kastraci by měla začít i jíst. Počítejte také s tím, že kočka by měla 12 hod. před kastrací držet hladovku. Desátý den po kastraci pak musí být vytaženy stehy. Proto spíše doporučuji vymezit místnost pro kočky, kam dáte odchycené kočky 12 hod. před kastrací a následně je podržíte do 10. dne po kastraci, aby jste je nemusela chytat znovu. Pak veterinář shlédne ránu a pokud se bude dobře hojit, tak následně není problém kočky vypustit ven a už se nestarat.

S pozdravem Pierzynová Aneta

205 Hanka Hanka | 4. června 2014 v 16:40 | Reagovat

Dobrý den, paní doktorko, moc Vám děkuju za odpověď, vytiskla jsem si ji a s paní starostkou to nějak musíme vyřešit. Nicméně, kotě jsem ještě neobjevila, mám obavy, že ho buď odtáhla jinam, nebo už nežije. Kočka se pořád zdržuje před naším vchodem, dost cestuje a zdá se mi, že by se chtěla pořád mazlit, je jakoby bez zájmu o potomka. V hromadě dříví se přehrabovat nemůžu, i kdyby tam kotě bylo, hrozilo by při rozebrání hromady zavalení. Nechám to dle Vaší rady na přírodě a uvidíme, co bude dál. Jen pořád budu v nevědomosti, jestli kočka kojí to jedno kotě nebo už bude zase připravená na krytí(to by mě asi dostalo), ale já to díky volnosti kočky nepoznám. Opravdu jste mi pomohla a já doufám, že se nám podaří kastraci uskutečnit. Mějte se pěkně a přeju mnoho úspěchů ve Vaší záslužné práci.

206 Jana Jana | E-mail | 6. července 2014 v 19:20 | Reagovat

Dobrý den,
mám doma na hlídání kočičku mých rodičů. Zná mě a je na mou přítomnost zvyklá, ale když jsme jí převezly ke mě do bytu, je stále schovaná pod postelí a nechce vůbec vlézat. Je to 24 hodin a ona se ani nenajedla, nenapila, nebyla na záchodě a strašně se bojí. Má tu svůj záchůdek, misky, hračky i škrabadlo a deku na které spává. Přivezli jí sem rodiče a byly tu s ní, když jí vypustili a celý byt s ní prošli v náručí. Snažím se jí nechat v klidu a neplašit ji, ale vůbec to nepomáhá. Co mám dělat když se to nezlapší? Musí přeci jíst a pít, ale nechci jí nahánět a odchytávat, protože to stejně nepomlže :( Moc děkuji za odpověď.

207 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 7. července 2014 v 8:58 | Reagovat

[206]:
Dobrý den, paní Jano,

vůbec si jí nevšímejte a jen si zapamatujte, kolik jste nechala vody a granulí. Ráno to zkontrolujte, kočka určitě bude chodit, když budete spát. Stačí, když najdete moč (popřípadě i výkaly, ale nemusí kálet klidně několik dní) v záchodku.

Kočka rozhodně nespáchá sebevraždu hladovkou, nebojte. Ve stínu a bez pohybu dokáže vydržet i nějakou dobu bez vody, nicméně pocit žízně ji určitě vytáhne v noci z úkrytu.
Případně jí umístěte vodu a krmivo co nejblíž k ní a hlavně mimo rušný prostor, někam třeba do rohu, skutečně tam, kde nikdo nechodí nějak často, aby měla pocit bezpečí.

Špatný zdravotní stav byste poznala a pak by stačilo navštívit veterináře a dostala by kapačku na rehydrataci. Kočka by měla zapadlé oči, byla by apatická a nebránila by se odchycení.

Každopádně pokud uvidíte moč v záchodku (snad nebude zalévat kytky), tak pije. Můžete jí také nastražit konzervu nebo kapsičku, kočky mají rády pamlsky a třeba ji to vytáhne, případně trochu smetany nebo drůbeží srdíčka. Prostě lahůdku, aby se kočka rozhoupala, dostala chutě a přestala trucovat.

Přeji hezký den.
S pozdravem Pierzynová Aneta

208 Jana Jana | 7. července 2014 v 19:20 | Reagovat

Dobrý den paní doktorko,
moc děkuji za odpověď. Misky sem jí přisunula už včera, je v klidné místnosti a zatím beze změny. Doufám že ráno najdu něco v záchodku a bude to dobré.
Včera mi kamarádka ještě říkala něco o nějakém hormonu. Prý je to ve formě nějakého strojku do zásuvky (jako brise) a uvolňuje to hormon, který kočku drží v klidnějším stavu a lépe snáší stresové situace. Je něco takového? Nebo existuje něco co kočičkám pomůže lépe snášet tyto situace, když se jím bohužel nejde vyhnout?
Staršně moc Vám děkuji za odpověďi, jste skvělá :-)

209 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 7. července 2014 v 20:08 | Reagovat

[208]:
Paní Jano,

co se týká vámi zmiňovaných přípravků, tak těch je na trhu celá řada, nicméně s minimálním efektem. Pokud se vám chce utrácet, pak to klidně vyzkoušejte, ale vaše kočička není žádná cíťa, aby to její organismus nezvládl bez chemie.

Vůbec nemáte zač, nedělám to kvůli páníčkům, ale pro zvířata.
S pozdravem Pierzynová Aneta

210 Jana Jana | 9. července 2014 v 22:25 | Reagovat

[209]: Vážená paní doktorko, strašně moc bych Vám chtěla za vše poděkovat. Po třech dnech kočička vylezla. Najedla se, napila, vyčurala i vykakala se. Nechá se pohladit i vzít a je úplně v pořádku. Moc děkuji za rady a za vše!!! Hezký den Jana

211 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 10. července 2014 v 7:18 | Reagovat

[210]:
Dobrý den, Jano,
tak takové zprávy hóóódně zlepší den.
Také děkuji za informaci, obě jste mě velice potěšily.

S přáním dalšího posilování vzájemné důvěry Pierzynová Aneta

212 martina martina | E-mail | 22. července 2014 v 18:53 | Reagovat

Dobré odpoledne
mám dotaz ohledně našich kotátek dnes jsem si všimla že naše čtyři kotátka mají bílé tečky v kožíšku které tam drží jako vši a naše dvě dospělé kočky to snad zatím nemají a nevíme co to je jelikož blechy mají černá hovínka a vši jsou bílé jen když jsou mrtvé a my jsme to zatím ničím nehubily a proto jsme se chtěli zeptat jestli nevíte co by to mohlo být a čím by jsme to mohli hubit
děkuji za odpověd Martina
přeji hezké odpoledne

213 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 22. července 2014 v 19:41 | Reagovat

[212]:
Dobrý den, Martino,
můžou to být hnidy vší či všenek, ale také například dravčíci. Rozhodně jsou to ektoparaziti, na které zabere z těch nejlevnějších a všude dostupných např.: Bolfo,Fipron, Diffusil - všechny tyto přípravky jsou vhodné i pro kočky a zabírají na široké spektrum ektoparazitů.

Jen je nesmíte aplikovat koťatům, která jsou mladší osmi týdnů, nepíšete věk, takže v případě, že jsou mladší, pak zatím ošetřete jen dospělé jedince a počkejte až koťata dosáhnou osmi týdnů. Pokud jsou ty bílé útvary přilepené na chlupek, pak to budou pravděpodobně hnidy = vajíčka vší či všenek, na které bude nejlepší použít antiparazitický šampón (klidně některé z výše zmíněných značek) a koťata nejprve pořádně vyšamónovat, aby hnidy povolily a pak pořádně vyčesat, teprve potom prohlédněte srst a dle potřeby ještě aplikujte sprej (ale trochu míň než je uvedeno v návodu vzhledem k použití šampónu se stejným účinkem). Hlavně pozor, aby se zvířatům nedostal přípravek do očí, uší, nesežrali ho, a podobně. V oblastech hlavy je lepší si nastříkat přípravek na ruce a opatrně vetřít. Hlavu šampónovat nemusíte. Aplikace spreje je nejúčinnější v období, kdy nebudou očekávány přeháňky (zvířata by neměla alespoň 2 dny po aplikaci zmoknout). Aplikace je nejúčinnější při rozhrnování srsti v protisměru a pak ještě rukama vetření pořádně do srsti. Rozhodně vystříkejte všechny jedince zvířetí a jejich pelíšky a místa, kde se často zdržují. Děti ať si po každém hraní pořádně umyjí ruce a nejí, mohlo by to být toxické i pro ně.

A na závěr doporučím, aby jste si před aplikací pročetla dávkování, protože i u těchto sprejů může dojít k předávkování a hlídala intervaly mezi jednotlivými ošetřeními. Ošetření lze opakovat většinou až po několika dnech, případně i týdnu, takže držet se pokynů výrobce, rozhodně všechny zvířata ošetřete opakovaně po několik týdnů, aby jste měla jistotu, že jste se zbavila všech vývojových stádií. Jednou rozhodně nestačí, protože i paraziti mají svůj pud sebezáchovy a rychle se pak rozmnožují a máte je v kožiších znovu, no a to, že tečky nepozorujete u dospělých neznamená, že třeba v nich nespí dospělci. Rozhodně počítejte s tím, že se koťata o dospělé otírají a jakmile koťata ošetříte, tak parazitům to bude tak vadit, že budou hledat neošetřenou srst.

Určitě většinu věcí v mém příspěvku znáte, nicméně jsem raději vypsala přehled, neb přes psaný projev se hůře komunikuje, takže aby jste měla pokud možno kompletní informace a nemusela se znovu dotazovat. Pokud ovšem budete mít jakékoliv další dotazy, tak se na mě klidně opět obraťte.

S pozdravem a přáním brzkého zbavení se nevítaných hostů Pierzynová Aneta

214 Tomas Tomas | E-mail | 9. září 2014 v 12:45 | Reagovat

Dobry den, prosim Vas potreboval bych poradit... Moje kocicka sikovne skocila hlavou do skrine a udelala si ranku pred ouskem, jde mi o to ze si to neustale skrabe a sundava naplasti stira masticky apod. Potreboval bych poradit jak ranu osetrit nebo jak zamezit rozdrapavani ranky (napr. Koupit potah na tlapky?). Predem dekuji za odpoved

S pozdravem a pranim pekneho dne
Trefil

215 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 9. září 2014 v 22:37 | Reagovat

[214]:
Dobrý den, pane Trefile,

záleží, jak vážnou má ranku. Vzhledem k tomu, že píšete, že to řešíte náplastí, tak bude nejspíš jen drobnějšího charakteru. Doporučuji koupit v lékárně Betadinu (dezinfekce s jódem), tou vydezinfikovat pro jistotu ránu (klidně bez ředění) tak, aby se dezinfekce nedostala do očí (opatrně nebo pomocí špejlí do uší, tampónů) a nechat ránu otevřenou. Buď je vaše kočka netýkavka a nedá ničemu pokoj, nebo jste jí náplastmi a mastmi dali důvod, proč si rány všímat (svědění, nepříjemný pocit z cizího předmětu na hlavě).

Proto bych se nejprv zkusila vráti o krok zpět a jen hlídat, aby se rána nezanítila a dle potřeby ošetřila tou Betadinou. I když by si kočka do toho trošku ryla, tak by se rána měla pomalu klidně hojit.

Pokud ale při tomto postupu nebudete pozorovat do několika dní postupné zlepšení (případně naopak zhoršení - rozdrápání do krve, hnisání rány), pak bude nejlepší pořídít límec na hlavu. Většině zvířatům se teda vůbec nelíbí, ale alespoň na hlavě vydrží, naopak potahy na tlapky jsou úplně zbytečná investice, neboť zvíře tak rozruší a nelze je pořádně fixovat, že si je zvíře brzy zvládne sundat a budete opět na začátku.

Rána musí dýchat a pokud již nekrvácí a kočka si ji nerozškrabává do krve, pak mírné podrbání s ošetřením Betadinou nijak neublíží a rána se zahojí bez zásahu.

S pozdravem Pierzynová Aneta

216 kasik jaroslav kasik jaroslav | E-mail | 12. září 2014 v 10:23 | Reagovat

dobry den chtel bych se zeptat co znamena u 2 leteho kocoura kdyz za mnou skoci do postele cumla perinu a prede u toho dik za odpoved

217 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 13. září 2014 v 16:58 | Reagovat

[216]:
Dobrý den,
že by se mu ve Vaší posteli líbilo?

S pozdravem Pierzynová Aneta

218 Tomas Trefil Tomas Trefil | E-mail | 16. září 2014 v 18:15 | Reagovat

Dekuji velice za radu, masticku mazu a od zitrka bohuzel musime nandat trychtirek protoze kocicka je velice akcni a skrabe si to jak zbesila...

Jeste jednou velice dekuji
S pozdravem a pranim pekneho dne
Trefil

219 ALEŠ ALEŠ | E-mail | 16. září 2014 v 20:37 | Reagovat

Dobrý den.
Potřeboval bych poradit. Máme nové kotě kterému pes stiskl hlavičku pořád žije ale je otřesené. Na hlaě má jen jednu ranku o zubu ale strašně je to bolí .  S lebkou nic nemá. Co máme děla?

220 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 17. září 2014 v 7:21 | Reagovat

[219]:
Dobrý den, pane Aleši,
v daném případě máte 3 možnosti.

Zranění může navenek působit drobně, ale může být poškozen mozek (těžký otřes mozku, krvácení, nevratný hendikep). Neurologie je i v humánní medicíně většinou řešena symptomaticky, s tímhle by si ale u člověka poradila. Naopak neurologie ve veterinární medicíně nedosahuje stále takových možností. Takže pokud chcete kotěti co nejdříve poskytnout tu nejlepší péči, pak doporučuji navštívit veterináře (v daném případě lepší větší klinika), neboť na zranění hlavy je ideální vyšetření CT. Počítejte ale náklady v řadě tisíc.

Druhou možností je kotě nechat tak, pouze pozorovat, zajistit mu tu nejlepší domácí péči a hlídat, aby se ranka nezanítila. Jak se říká: "nechat to osudu". Drobná zvířata a ještě k tomu mláďata mají vysokou regenerační schopnost, často se stává, že je zranění, které v prvé chvíli vypadalo strašně, nakonec zcela bez následků. Je třeba, aby kotě hodně pilo, mělo teploučko a mohlo dostatečně často spát - nebylo rušeno. Ve chvílích, kdy kotě bude probuzené, tak s ním trénovat motoriku - hrát si s ním, pokládat jej na gauč či jinou měkkou vyšší podložku, ze které budete hlídat, aby kotě nespadlo a kotě zároveň bude moci trénovat rovnováhu, zatínání drápků do měkké podložky a šplhání. Jinými slovy, zajistit kotěti přirozenou rehabilitaci. A dát rekonvalescenci čas s tím, že se smíříte s jakýmkoliv vývojem.

No a třetí možností je, že pokud se stav nebude zlepšovat nebo naopak zpozorujete zhoršování, kotě utratit.

Rozhodnutí je samozřejmě na vás, nicméně každé z těchto rozhodnutí je humánní a není třeba míti výčitky. Každý máme jiné priority k životu, jiné možnosti, jiný vztah k jiným živým organismům. Proto v tomto konkrétním případě nejde rozhodnout špatně.

Přeji hezký den.
S pozdravem Pierzynová Aneta

221 Aleš Aleš | 17. září 2014 v 18:59 | Reagovat

Díky za odpověď. Ale když jsme šli ráno zkontrolovat naše kotě tak jsme si všimli že leží hlavičkou v krvi protože mu začalo z ouška tíct krev ale pořát žilo tak jsme je utratily.
Ale díky za odpověť.

222 Dan rygl Dan rygl | E-mail | 6. listopadu 2014 v 20:21 | Reagovat

Dobrý den, moje kočka je otrávená co mám udělat aby se uzdravila ,nic mi nejí :-|

223 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 7. listopadu 2014 v 8:57 | Reagovat

[222]:
Dobrý den, Dane,

pokud se kočka chová normálně a má energii, pouze nežere, pak se nejedná o příznak otravy.

Otrava je stav akutní s náhlými vážnými příznaky: malátnost, ztráty vědomí, pěna v tlamě, průjem,zvracení, atd..), případně rychle se rozvíjejícími příznaky.

Pokud má kočka příznaky otravy, je třeba jednat rychle a navštívit osobně i s kočkou veterináře, protože může jít o každou minutu.

Pokud výše zmíněné příznaky u své kočky nepozorujete, pak jí zkuste dát nějaké pamlsky nebo něco, co vždy nikdy neodmítne a kontrolujte její váhu. Pokud kočka i přes veškerou snahu nebude nic přijímat nebo jen málo, a tudíž začne hubnout, pak rovněž doporučuji navštívit veterináře, protože může jít o vážné onemocnění, které je třeba řešit i když nejde o otravu.

S pozdravem Pierzynová Aneta

224 Jana Jana | E-mail | 10. ledna 2015 v 11:38 | Reagovat

Hezky den, máme 3 roky starého kocourka, ktery je zvyklý venku, ale pres noc bývá doma i většinu dne.... Dnes Rano přišel a úplně bez nálady, přijde mi vyplaseny...Když jsem ho chtěla vzít tak jako zvláštně vrnel. Ted leží... Jinak to vypadá, ze ho nic neboli je jen vyplaseny... Poradite mi prosím Vas co s nim???? :-)  :-)

225 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 11. ledna 2015 v 17:11 | Reagovat

[224]:
Dobrý den, paní Jano,

omlouvám se, že reaguji až nyní.
Zkuste kocourka nechat vyspat a pak si s ním popovídejte. Pocit bezpečí domova by ho měl uklidnit.

S pozdravem Pierzynová Aneta

226 Lucie Lucie | E-mail | 1. března 2015 v 3:53 | Reagovat

Dobry den mam problem s kocourem vecer nez deme spat tak si snim hraju ale posledni dobou nas budi mnoukanim tak nevim co mam delat 8-O

227 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 2. března 2015 v 15:59 | Reagovat

[226]:
Dobrý den, Lucie,

zkuste zjistit proč mňouká. Těžko vám poradím, když jenom mňouká a neslyším ho. Můžete si vzít prášky na spaní nebo dát kocoura dále od ložnice, zkusit jej před spaním nakrmit něčím dobrým nebo ho ignorovat a jestli si snaží mňoukáním zajistit pozornost, tak při ignoraci by jej to mělo přestat bavit. Také může chtít jít za kočkami, pokud není kastrovaný, atd...
Možná mňoukal i dříve a vy jen máte období slabšího spánku. Váš problém bez bližšího popisu může mít mnoho důvodu, takže nevím, co máte dělat. Zkuste zjistit, proč mňouká a jak dlouho to trvá, jestli skutečně nemáte momentálně slabší spánek. Kočkvy často přes noc řádí a jejich páníčci musí mít tvrdý spánek a nebo to ignorovat. Jsou to přeci jen noční zvířata.

S pozdravem Pierzynová Aneta

228 Pavla Chyliková Pavla Chyliková | E-mail | 20. června 2015 v 13:04 | Reagovat

Dobrý den,
zajímá mě jak se počítá kočičí věk.:-? U psů je to sedmkrát tolik co u lidí takže např.: v lidských 2 a v psích tím pádem 14. Jak je to u koček? odpovězte prosím.

Pavla Chyliková :-)

229 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 20. června 2015 v 15:22 | Reagovat

[228]:
Dobrý den, paní Chyliková,

takovéto přepočítávání je dosti nepřesné, protože každý organismus má jiné predispozice. I v rámci člověka nejsou všichni sedmdesátníci orgánově i fyzicky sedmdesátníky. To samé platí mezi plemeny psů a plemenami koček.

Kočky jsou ještě oproti psům specifičtější v tom, že mezi kočkou evropskou a vyšlechtěnou Mainskou mývalí (například) je tak rozdílná genetika, že kočka evropská se klidně dožije kolem dvaceti let, když to Mainská kolem cca 12 let. Takový rozdíl není ani mezi plemeny psů, kdy velká plemena dožívají cca 7 - 11 let, malá 10 - 15 let. Málokterý pes přežije 15 roků.

Existují na to různé tabulky, knihy a další popularizační prostředky, ale já v tom v reálu ztrácím smysl a význam.
Stačí si jednoduše vzít průměrný věk člověka a průměrný věk daného plemene zvířete a podle toho si určit měřítko, kolik by tedy zvířeti bylo, kdyby bylo člověkem.
Z pohledu vědeckého je to ale nesmysl srovnávat, protože metabolismus zvířat a člověka se poměrně výrazně liší a organismy jsou v průběhu života vystavovány odlišným faktorům.

Pokud chcete ale jednoduchou odpověď, pak bych věk kočky vynásobila cca 5.

S pozdravem Pierzynová Aneta

230 vlasta vlasta | E-mail | 28. července 2015 v 22:51 | Reagovat

Dobrý den,
mám kočičku domácí , žije v bytě a kvůli zánětu ďásní je už 2 roky na kortikoidech,
chodíme tak asi co 6 týdnů, v poslední době se mi zdá , že ta doba se nějak zkracuje , je to vlastně jenom udržování, ty kortikoidy mi přijdou jako drogy, jedna paní psala , že má 16 letou kočičku a taky má zánět ďásní , ale udržuje ji pomocí antibiotik convenia, někdy vydrží i měsíc, zdá se mi to vhodnější , než kortikoidy , i když je to dražší a chtěla bych na ty antibiotika přejít,

231 vlasta vlasta | 28. července 2015 v 23:21 | Reagovat

co si o tom myslíte?
děkuji za odpověď
vlasta

232 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 29. července 2015 v 12:47 | Reagovat

[231]:
Dobrý den, paní Vlasto,

jak se zánět dásní projevoval před léčbou? Jak je kočička stará? Má ještě jiné zdravotní problémy?

Děkuji za rozšíření informací.

S pozdravem Pierzynová Aneta

233 vlasta vlasta | 31. července 2015 v 11:13 | Reagovat

[232]: Dobrý den paní doktorko, kočička má 10 let a před léčbou jsem nic nepozorovala, protože kočička má zánět ani ne kolem zubů,ale po obou stranách tam , kde chrup končí
co se týče jiných zdravotních problémů , zatí se s ničím neléčila až do lonského podzimu., kdy měla zánět močových cest a 10 krát jsme byli píchat antibiotika/měla krev v moči/
děkuji vám za odpověď
vlasta

234 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | 31. července 2015 v 13:18 | Reagovat

[233]:
Děkuji za informaci.
Vaše kočka pravděpodobně trpí hyperplazií dásní, což je nelehké onemocnění, ktere de fakto provází zvíře po zbytek jeho života.

Na zmírnění daného onemocnění je nutná zvýšená hygiena ústní dutiny, kvalitní krmení specializované proti problémům v dutině ústní a u kortikoidy.

Můžete zkusit kortikoidy vysadit, nicméně pravděpodobně se stav kočičce opět zhorší. Vždy je dobré problém prokonzultovat s veterinárním lékařem, který vám dané přípravky předepsal (záleží na léku, jeho dvouletém podávání, celkově na postupu léčby), protože po domluvě lze kortikoidy snížit na úplné možné minimum. Vždy tedy záleží na tom, jak vaše kočka na léčbu reaguje. Pokud se dásně nebudou zhoršovat a kočka bude přijímat potravu bez problémů v případě podávání např. 1 tabletky jednou za čtrnáct dní, pak léčba plní svou funkci. Pokud se stav zhorší, pak možná bude stačit aplikace kortikoidů 1 tablety 1 x za týden.

Bohužel jsou ale i takové případy, kdy je nutná vyšší frekvence.

Vzhledem k tomu, že svou kočku již léčíte dlouhodobě, tak sama můžete zvážit, zda vyzkoušíte léčbu úplně vynechat a zkusit, jak dlouho kočka bude bez problémů, nebo zajít za veterinárním lékařem a domluvit se s ním, zda byste mohla dávku i frekvenci mohla snížit. Já nevím, jaké přípravky kočka dostávala, dostává a v jakých dávkách. Rovněž jsem kočku osobně neviděla a neměla možnost ji klinicky vyšetřit, proto nemohu navrhovat jiné dávkování.

Pokud byl zánět před zahájením mírny a kočka neměla problém s příjmem potravy, pak lze zkusit kortikoidy úplně vynechat a nechat kočku žít se zánětem - postupně mohou vypadat zuby, občas mít krvácení z dásní, atd... Je ale třeba řešit, pakliže by kočka nemohla přijímat potravu.

Dané onemocnění některá zvířata zvládají i bez léků, ale většinou se stav postupně zhoršuje a kortikoidy jsou jedinou možnou udržovací volbou, aby zvíře mohlo přijímat potravu. Záleží tedy skutečně na stavu dásní vaší kočky, vašem pozorování, vašemu rozhodnutí do jaké míry chcete problém řešit (kočka bez léků, ale s menším či větším problémem, kočka s udržovací dávkou v co nejnižších frekvencích, kočka pod stálou dávkou kortikoidů) a případné úpravě dávky po konzultaci s vaším veterinárním lékařem.

S pozdravem Pierzynová Aneta

235 vlasta vlasta | 31. července 2015 v 22:32 | Reagovat

Dobrý večer paní doktorko,
děkuji Vám za odpověď, moje kočka byla na tom velmišpatně , když začala léčba, kortikoidy není možné v tomto případě aplikovat pomocí tablet, chodíme tedy píchat injekce, paní doktorka říkala, že zhruba výdrž těch kortikoidů je asi tři týdny , loni byla situace taková, že zhruba po 4 týdnech kočičce z tlamky začly téct sliny /naštěstí zatím ne krvavé/ a samozřejmě přestávala jíst , v té době jsem začínala krmit mletým hovězím po malých asi 2 milimetrových kuličkách, tak někdy i 100 těchto kuliček, jeden den třeba vynechala, ale pak druhý se najedla, někdy jsem do směsi přidala sangrin, nebo multivitamín v pastě od gimpetu,
a tak jsme to vydrželi ještě asi další 4 týdny , takže celkem 8 týdnů
letos má kočička krizi už po 3 týdnech a situace se opakuje , akorát že vydrží tak 6 týdnů, doktorka navrhovala i možnost některé zoubky vytrhnout, ale po mé úvaze a konzultaci s dalším odborníkem , vzhledem k faktu že zánět postihuje okraje dásní , tato varianta zatím není na pořadu dne
myslíte že těch 6 týdnů je přijatelná doba? a co to antibiotikum convenia jednou za čtrnáct dnů místo kortikoidů_
s pozdravem
vlasta

236 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 3. srpna 2015 v 9:58 | Reagovat

[235]:
Dobrý den, paní Vlasto,

nyní jste mi sdělila důležité informace. Ano, těch 6 týdnů je na dané onemocnění velmi slušná doba. Jestliže kočka má v tlamičce zuby, které by bylo vhodnější vytrhnout (kazy, uvolnění, atd..), pak je jedno, co postihuje zánět, ale zuby už spíše překážejí a čím víc budou zuby např. udržovat zbytky potravy, tím se bude hyperplazie dásní hůře udržovat v rozumných mezích. Jinými slovy, čím je hygiena ústní dutiny vyšší, tím lze hyperplazii lépe mírnit.

Na antibiotika se vytváří rezistence. Paní, o které píšete, možná antibiotika jejímu mazlíčkovi pomohla, ale pokud vůbec měl její mazlíček hyperplazii stejného stádia jako vaše kočka, pak to bylo z toho důvodu, že antibiotika zbaví ústní dutinu mikroorganismů (vytvoří de fakto sterilní prostředí, mikroorganismy vyhubí)- to ale není řešením, nehledě na to, že dojde v poškození i přirozené mikroflóry v celém trávicím traktu a dlouhodobé podávání může trávicí trakt výrazně narušit. Antibiotika rovněž dřív nebo později přestanou účinkovat, protože se jednak mikroorganismy opět pomnoží (čím méně se stará majitel o tlamu zvířete, tím rychleji) a vytvoří si rezistenci.

Na zánět dásní lze antibiotika použít, ale nikoliv na hyperplazii dásní. Na hyperplazii jsou antibiotika více riziková, protože pak stačí, když vám zvíře onemocnění např. na zápal plic, zraní se, dostane zánět močových cest, bude mít nějaký chirurgický zákrok a antibiotika u něj nemusí dostatečně zabrat (v důsledku dlouhodobého zatěžování organismu antibiotiky). Naopak kortikoidy u daných onemocnění lze podávat roky, pokud jsou občas vysazovány nebo lze na nějakou dobu snížit jejich dávku.

Convenia je přípravek s cefalosporiny, což jsou antibiotika s poměrně málo nežádoucími účinky, nicméně bakterie si na ně vytváří rezistenci. Dlouhodobé podávání může zvířeti způsobit vážné komplikace jako poškození jater, snížení srážlivosti krve, zhoršení stavu ledvin, výše zmíněné vyhubení přirozené mikroflóry v trávicím traktu. U hyperplazie je cílem tlumit vznik nových lézí, vlastně přimět organismus, aby nedocházelo k tak rychlému množení buněk, nikoliv bojovat proti samotnému zánětu. Proti zánětu můžete bojovat sama tím, že se budete snažit kočičce udržovat ústní dutinu v co nejlepší čistotě. S tím souvisí i kontrola samotných zubů, zda některé nejsou špatné a nenapomáhají tak zhoršovat stav v ústní dutině.

Co se týká hyperplazie, tak dané onemocnění může vznikat z mnoha příčin: vlivem hormonálním, vyvolaná některými léčivy,z nutričního vlivu, vlivem systémového onemocnění (např. leukémie), genetickými. U koček se příčina zjišťuje velmi obtížně, nicméně většinou jde o onemocnění s vrozenou predispozicí. Hyperplazie nemusí být vždy zánětlivá a jestliže se zánět v ústní dutině objevuje, může být způsoben až třeba dlouhodobě se rozvíjející hyperplazií. Je tedy třeba dutinu pořádně prohlédnout a řídit se pokyny veterinárního lékaře, který klinické vyšetření prováděl. Jakékoliv rady přes internet či mezi řeči bez klinického vyšetření se nemusí trefit do přesného definování hyperplazie vaší kočky. Tudíž ani já si nemohu dovolit určit přesný typ a příčiny hyperplazie bez prohlídky kočky.

Doporučuji pokračovat v léčbě kortikoidy (vaše kočka má nevyléčitelné onemocnění, takže je nutné, aby byla udržována v nezbytně nutném množství pod léky. Všechny léky mohou mít při dlouhodobém užívání nežádoucí účinky, s tím je nutné se u daných onemocnění smířit). Dále zvýšit hygienu ústní dutiny a zvážit stav jednotlivých zubů z pohledu zubaře ("zubař by vám takové zuby nechal či nenechal"?)a neohlížet se na lokalizaci zánětu nebo hyperplazie. No a z nutričního hlediska kočce kupovat kvalitní granule na ústní dutinu (např.: Hill´s feline T/D) a i když si kočky samy vyrábí vitamín C, tak jej téměř nelze předávkovat a často má daný vitamín příznivý vliv na hyperplazii dásní. Proto kočce klidně můžete stravu obohacovat vitamínem C.

To je maximum pro zlepšení soužití vaší kočky s daným onemocněním a pro prodloužení jejího života společně s vámi.

S pozdravem Pierzynová Aneta

237 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 3. srpna 2015 v 10:04 | Reagovat

Ještě upřesním.
Žádná antibiotika nelze aplikovat 1 x za nějakou dobu. Je třeba je užívat min. 5 dni vkuse, aby jejich podávání mělo vůbec nějaký význam. Dávkovat antibiotika stejně jako kortikoidy tedy nelze.

238 vlasta vlasta | 4. srpna 2015 v 21:30 | Reagovat

děkuji za vyčerpávající odpověd a protože jsem také z beskyd respektive frýdlantu nyní ve fm , možná někdy navštívím vaší koncoměsíční poradnu ve fm
zůstávám s pozdravem
vlasta

239 anežka anežka | 12. srpna 2015 v 14:33 | Reagovat

Ahojky mám dotaz, kočička pije jenom z kohoutku z misky ne takže moc nepije nevadí to?

240 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 12. srpna 2015 v 14:52 | Reagovat

[239]:
Dobrý den, Anežko,

doporučuji častěji měnit vodu v misce za čerstvější. Pití z kohoutku znamená, že chce kočka čerstvější vodu, případně chladnější. Pokud nemůžete misku měnit častěji, pak je nejvhodnější nechat mírně odkapávat kohoutek, aby se kočka mohla napít kdykoliv bude mít žízeň.

S pozdravem Pierzynová Aneta

241 anežka anežka | 13. srpna 2015 v 7:57 | Reagovat

oni moc voduu nepotřebují že ano

242 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 13. srpna 2015 v 14:46 | Reagovat

[241]:

Jen jako dítě, takže pokud jsou podle vás obratlovci něco jako kaktus, tak pak se staňte raději botanikem.

243 anežka anežka | 13. srpna 2015 v 19:37 | Reagovat

ale ne jako že jí moc nepotřebují napijí se jednou do 4 dnů nebo tak tak nemusíte být hned hnusná O_O

244 anežka anežka | 13. srpna 2015 v 19:38 | Reagovat

A hlavně naše kočička od mala pije z kohoutku z misky to ani nechce

245 kiki kiki | 15. srpna 2015 v 21:39 | Reagovat

ahoj můžu se zeptat?

246 anonym anonym | 21. srpna 2015 v 13:32 | Reagovat

Dobrý den co by se stalo kočce kdyby snědla vosu? Jak by jsem to poznala? Ráda chytá mouchy, motýli a dnes i vosu myslim že uletěla hned jsem jí chytla a dala vitamín jestli je to v poho. Jak se to pozná? Děkuji moc za odpověd

247 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 21. srpna 2015 v 14:15 | Reagovat

[246]:
Dobrý den,

vždy záleží, kam píchne žihadlo.
U včel je to snažší z toho důvodu, že včela píchne jen jednou, pak se jí žihadlo vytrhne a včela uhyne. Většinou se žihadlo trefí do tlapky, pysků, pod oči a daná místa opuchnou. V tomto případě již pozření včely není nebezpečné.

V případě vos a sršní je problém větší. Ty mohou píchnout opakovaně. Sršní se většina koček vyhne. Vosy také řada koček pozná a nakonec se střetu samy vyhnou. Myslím si, že vnímají zvuky, které vydává agresivní vosa a tedy rozliší, že je to nebezpečnější než mouchy nebo motýli. Ale některé jedince nezastraší ani to.

Rozhodně okolí vpichu oteče. Jste-li si jisti, že kočka sežrala vosu, pak zvíře neopouštějte a sledujte otoky obličeje a kontrolujte ústní dutinu. Vosa vesměs uhyne v jícnu, hrozí tedy otoky v ústní dutině a hltanu. Otékání se projeví cca do 15 min., ale pak se rychle zhoršuje a zvětšuje. Bodnutí v ústní dutině či hltanu zjistíte opucháváním jazyka, vnitřní částí pysků, stěn uložených hlouběji v krku až zhoršeným dýcháním, dušením. Jakmile zpozorujete zvětšující se otok uvnitř ústní dutiny je třeba okamžitě volat veterinárního lékaře a nečekat až otok začne zvíře dusit. Než se k veterinárnímu lékaři dopravité nebo on k vám, je vhodné otok zpomalit níže popsanými možnostmi a zajistit průchodnost dýchacích cest (jazyk, otevřená tlamka, čistá ústní dutina bez pěny a zvratků). Bude-li hrozit dušení, stabilizační polohou je umístění hlavy dolů (přenášení s hlavou dolů, v autě nechat ležet zvíře na boku s hlavou dolů ze sedadla).

Proti reakci se podávají antihistaminika, nicméně je nutné zvíře stabilizovat a předejít předávkování, proto je nejvhodnější přístup zvíře sledovat a při začínajícím otoků ústní dutiny okamžitě vyjet k veterináři, otok se snažit zpomalit a telefonicky se s veterinářem pokusit spojit, aby byl již připraven a mohl vás okamžitě po příjezdu přijmout.

S pozdravem Pierzynová Aneta

Na vosí bodnutí je ideální cibule, ocet nebo citron, který můžete přiložit na postižené místo než se dopravíte k veterinárnímu lékaři.

Na včelí bodnutí, či bodnutí sršní je pak vhodné použít roztok mýdla nebo jedlé sody, ale cibule lze také použít.

Síla opuchnutí záleží na množství jedu. Zvířata obecně výrazně alergická na tyto jedy nejsou. Obzvláště kočky na tyhle jedy nemají extrémní reakce jako to bývá např. u citlivých lidí. Nicméně včelí žihadlo je nutné vytáhnout, aby se snížilo riziko zahnisání. A otékání je nutné co nejdříve zastavit výše zmíněnými látkami a s přiloženými vyčkat až otok ustoupí. Vhodné je také chladit (pytlíky s ledem, flaška, atd..), tím se daří zpomalit otékání. Pokud se zvíře nechá v oteklém stavu, byť mu otok nemůže ohrozit život, pak velmi často dochází k tomu, že zvířeti vadí svědění a bolest a začne si místo lízat až okusovat. Drobnou ranku si tím může rozdrásat a zanést si infekci, což vede k mnohdy dlouhodobému problémovému hojení (sundávání obvazů z tlapek, tváře a permanentní dráždění jazykem či zuby).

248 Pavla Chyliková Pavla Chyliková | E-mail | 29. srpna 2015 v 9:51 | Reagovat

Dobrý den,
potřebuji poradit. Nechala jsem vykastrovat svého kocourka a nevím jestli mu nemám dávat nějaké speciální granule po kastraci.
Prosím napište mi jaké bych mu měla dát granule.
Předem děkuji. :-)

249 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 31. srpna 2015 v 13:05 | Reagovat

[248]:
Dobrý den, paní Chyliková,

omlouvám se, že reaguji až nyní, byla jsem o víkendu v terénu.

Někteří jedinci, některá plemena, mají predispozice k obezitě a po kastraci je vesměs nezbytné přejít na speciální granule. U vitálních, zdravých koček evropských to nutností není.

Obecně se ale všem kocourům chirurgickým výkonem naruší hormonální rovnováha a jsou citlivější k obezitě. Úkolem majitele je tedy hlídat jejich váhu a v případě přibírání problém řešit včas. Samozřejmě jakékoliv nevyvážené krmení a dávkování u těchto jedinců povede k obezitě a samotná značka krmiva tomu nezabrání, pokud páníček bude překrmovat.

Je tedy na místě se zamyslet, čím jste krmila doposud, zda dostával kocour kapsičky, pamlsky, atd...a jakou měl váhu před kastrací. Zda mu kolísala váha víc než je fyziologické pro období zima/léto a kolikrát denně dostával krmení, nebo zda měl celý den k dispozici misku.

Kocouři po kastraci mají tendenci se přežírat (vypadají, že mají pořád hlad a loudí), což právě způsobí, že páníčkové neodolají a kocouři mají nadbytek krmných zdrojů. Pokud měli a zůstane jim miska s krmením po celý den, pak mohou mít tendenci ji vylízat a požadovat další nášup.

Je nutné kocourovi nepodávat kapsičky, konzervy a pamlsky kromě přímo určených pro kastráty (i tak je ale nutné "šetřit" a nepřehánět s nabízením pochoutek). Pokud jste v tomhle pevná a dokážete kocourovi snížit dávku vámi momentálně používaných granulí, pak můžete zkusit pokračovat v nich.

Druh granulí by ale neměl obsahovat hodně tuku a být energeticky náročný. Pokud jste krmila takovými granulemi a obáváte se, že nepřízpůsobíte dávkování nebo že kocourek nebude mít dostatek pohybu, pak doporučuji přejít nejlépe na stejnou značku granulí pro seniory nebo přímo pro kastráty (pokud jste krmila slušnou značkou - mají většinou více než 4 kategorie: pro koťata, pro dospělé, pro seniory, pro aktivní dospělé). Pokud vaše značka nevede minimálně tyto kategorie, pak bych přešla na značku, která má více kategorií. Čím více kategorií, tím je větší výhoda, že můžete zůstat u stejné značky po celý život vašeho mazlíčky, ať má jakýkoliv problém. Značka, která je vysoce kvalitní a má celou řadu i pro nemocné zvířata je značka Hill´s.
Jinak se značky předhánějí, různě mění složení, majitele, vymýšlí nové názvy, atd..., takže je nutné koukat na složení a vědět, co vašemu kastrovanému kocourkovi nesvědčí (viz výše: tuky, atd..). Pokud rozumíte pravidlu, že riziko vzniku obezity u vašeho mazlíčka minimalizujete tím, že uhlídáte, aby energetický příjem denní krmné dávky nebyl vyšší než váš kocourek vyběhá, pak se nemusíte obávat ani krmení vařenou stravou, popřípadě zůstat u značky, kterou krmíte nyní. Hlavně...žádné pamlsky nebo jen opravdu výjimečně a zajistit vyběhání.

S pozdravem a přáním zdárné prevence Pierzynová Aneta

250 Mirka Mirka | E-mail | 25. září 2015 v 15:14 | Reagovat

Dobrý den,
na zahradě jsem našla opuštěné koťátko asi tak měsíční.Krmím ho injekční stříkačkou kočičím mlíčkem,už 3dny. Dělá mi starosti ,že jen čůrá ale nekaká. Není něco špatně? nebo se to dostaví samo? moc děkuji za odpověď Mirka

251 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 25. září 2015 v 15:25 | Reagovat

[250]:
Dobrý den, Mirko,
měsíční kotě již je matkou přirozeně odstavováno, takže je vhodné kotě dokrmovat sytější stravou: např.: tvaroh s piškoty, mléko s ne čerstvými rohlíky, namočené granule, atd... Jinak kotě bude v tomto věku již hladovět. Krmime 5x denně a po každém krmení masírujeme bříško.

Pokud je kotě slabší nebo mu potrava nestačí, pak nemusí několik dní kálet. Může to být tedy normální. Rozhodně přizpůsobte stravu věku kotěte, už to není kojenec, ale mládě se zuby.

Zdravé kotě by mělo přiměřeně a pozvolna přibírat na váze, nemělo by mít bolesti, mělo by mít měkké bříško a mělo by se olizovat. Rovněž by nemělo mít průjem, atd...Kotě také může být začerveno, takže jakmile se trošku vzchopí, pak je vhodné jej odčervit.

S pozdravem Pierzynová Aneta

252 Markéta Markéta | E-mail | 14. listopadu 2015 v 19:46 | Reagovat

Dobrý večer mám otázku dnes odpoledne nejspíš mého kocourka srazilo auto. Já byla v práci ale maminka zavolala veterinářku a ty si ho odvezly nemohl stoupnout na zadní nohy a zvracel bílou pěnu. Chci se zeptat zdali je možný že se se zraněnou páteří dostal do sám do křoví ? pač ho mamka našla ve křoví vzdáleném tak 15m od silnice a co to zvracení? paní doktorka si myslela že má otravu. ale potom co sem volala do "nemocnice" mi řekli že ho něco nejspíš srazilo a že si mám zavolat v pondělí .... strašně se o něj bojím .... :-(  děkuji za odpověd

253 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 16. listopadu 2015 v 9:26 | Reagovat

[252]:

Dobrý den, Markéto,

ano, jestliže kocourek již zadními nožkami nestihl utéci, došlo k nárazu, který ale nezpůsobil přejetí či náraz do hlavy, pak i přes ochrnutí zadních nohou se zvíře při vědomí dokáže dostat daleko.

Chápu Vaše rozrušení a je velice na místě. Kocourek totiž může mít vážná vnitřní zranění. Často pak bývá, že zvrací bílou nebo krvavou pěnu.

Ochrnutí nemusí být trvale a při rychlém zásahu veterinářek má kocourek daleko vyšší šanci přežit. Záleží vše na rozsahu zranění. Rozhodně v tomto případě raději počítejte se vším, nicméně neztrácejte naději.

Hospitalizace Vašeho kocourka byla na místě a v případě rekonvalescence bude mít tu nejlepší domácí péči.

S pozdravem a přáním, aby to kocourek zvládl,
Pierzynová Aneta

254 Táňa Táňa | E-mail | 28. března 2016 v 19:07 | Reagovat

Dobrý den,
mám dotaz ohledně 3 leté kočičky, kterou máme z útulku doma v bytě asi půl roku. Zpočátku byla dost plachá, nerada se moc mazlila, ale v posledních měsících si na nás zřejmě zvykla a pro pohlazení už si sama chodí. Jinak byla vždy velmi živá, ráda si hrála, a honila se za míčky, vyskakuje na nábytek a je velmi zvídavá. V posledních asi 14 dnech u ní jsou však velké výkyvy, jsou dny, které skoro celé prospí, žere tak o polovinu míň než obvykle, nejeví zájem o hru ani oblíbené hračky a je celkově jaksi  utlumená, spavá a abych tak řekla "protivná". Další den je pak třena zase "normální". Začínám mít laickou obavu, zda netrpí nějakou chorobou nebo slabostí, např. srdeční. Nebo to můžou být jen  nějaké změny nálad? Kočičku mám poprvé, takže se v jejich chování ještě moc nevyznám. Ještě poznámka - není kastrovaná, stolici má pravidelnou a v pořádku.
Děkuji Vám předem za odpověď. Jste hodná, že nám zvířátkomilům takto pomáháte :-). Zdraví Táňa M.

255 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 6. dubna 2016 v 10:40 | Reagovat

[254]:
Dobrý den, paní Táňo,

moc se omlouvám, že reaguji až dnes, ale Vaše zpráva mi skočila do spamu, takže jsem ji našla až dnes.

U kočičky to není až tak náladou, jako spíše změnou ročního období. Zdravotní stav zvířete nejlépe poznáte dle opravdu apatického chování, bolestivého mňaučení, zhoršeným příjmem krmiva nebo vody, problémem s močením nebo změnou trusu, případně výtoky z nosu, očí. Takovéto "nálady", které popisujete, jsou čistě fyziologické.

Zvířata daleko rychleji poznají změny klimatu a reagují na spoustu faktorů ve vnějším prostředí, které my zachytíme až vygooglením počasí nebo těsně před změnou. Proto nám některé jejich stavy mohou přijít podivné, nicméně obzvláště kočičky z útulku jsou spíše odolné než citlivé, takže nemusíte mít obavy, že byste nepoznala, když bude nemocná.

Přeji příjemný den.
S pozdravem,
Aneta Pierzynová

256 Simona Simona | E-mail | 29. dubna 2016 v 12:45 | Reagovat

Dobrý den, máme od malička kočičku, ted jí bude v květnu rok. Před dvěma dny najednou nepřišla domů, jinak každý den ráno byla u okna a čekala až ji vezmu domů. Přes noc je venku. Myslíme si, že čekala kotátka. Je možné, že šla porodit jinam. A pokud to tak je a nic se jí nestalo, kdy se asi vrátí. Je nám to divné, protože byla neustála s námi, byla jak pejsek. Ani nevím v kterém týdnu mohla být. Děkuji za odpověd

257 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 30. dubna 2016 v 17:08 | Reagovat

[256]:
Dobrý den, Simono,

kočky to tak dělávají, že si najdou pro koťata tajné místo, aby měly jistotu, že jsou v bezpečí. Přicházejí je ukázat až když vidí, běhají sama a pomalu je odstavuje od mléka. Nejdřív tedy ve stáří 3 týdnů.

S pozdravem,
Aneta Pierzynová

258 Adelka Adelka | E-mail | 4. července 2016 v 2:53 | Reagovat

Dobry den, mame takovy problem, micinka ktera se narodila se tady v dome je kastrovana, ale casto znackuje. Jak toho sbavit? Mame jeste jednu je mladsi a taki se narodila v dome, maminky byli ruzne, bohuzel se nam stratili. Obe jsou kastrovany.S polu moc ne vyhazi, casto se perou, pokazde je okriknu. Obcas k nam zavita nejaky kocour nebo kocka, cizi, my jim dame najist, ale bohuzel domu pustit ne muzeme. To znackovane je nesnesitelne. Ted na dvorek prisel kocourek, je nemocny, zanedbany,u veterenare dostal kapki. Moc by chtel domu, ale znackuje uplne vsehno mimo cego jen projde.

259 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 10. července 2016 v 18:55 | Reagovat

[258]:
Dobrý den, Adélko,

nejprve se omlouvám za pozdní odpověď.

Byť je kočka kastrovaná, tak cítí, slyší i vidí ostatní kočky kolem domu a má potřebu si značit své teritorium. Zároveň cítí svou moč i když vše důkladně vyčistíte. Co je v této situaci nejvhodnější je vyhradit dotyčné značkující kočce jen jednu místnost a jinam ji nepouštět. Ostatní místa pravidelně čistit, aby postupně vyprchal pach i pro danou kočku. Jakmile kočce omezíte možnost znovu značkovat na svá oblíbená místa a udržíte místa bez značkování ostatních koček, pak ji můžete zkusit za několik měsíců opět pustit a sledovat, zda už místa ignoruje nebo začala opět. Pokud začne znovu, pak bohužel bude nejvhodnější daného jedince držet v místnosti pro něj určené a nebo jako venkovní kočku.

Přeji hodně zdaru v boji.
S pozdravem,
Aneta Pierzynová

260 Irena Irena | 23. září 2016 v 12:11 | Reagovat

Dobrý den, máme doma tříletou kočičku. Je zvyklá být doma a přes den chodí ven, tak jak se jí zachce. Od středy odpoledne je doma, nežerala a nebyla na záchodě.  Včera, ve čtvrtek odpoledne začala trochu jíst a pít, řekla si o jídlo ale  když jí ho dám, tak si k tomu jen čuchne a jde pryč, granule nechtěla vůbec a kapsičku jen olízala. Večer se jen jednou vyčůrala. Dnes už jedla i trochu granule i kapsičku, ale oproti běžnému množství jen trošku a na záchodě zase vůbec nebyla. Od středy odpoledne, co jsem jí sledovala tedy čurala jen jednou a na velké nebyla vůbec. Jinak ale nevypadá nemocně, chce si hrát a chce jít ven. Ale to jí nechci pustit, dokud neuvidím, že už chodí na záchod. Nevím zda jít k veterináři a nebo si dělám jen zbytečné starosti. Moc děkuji za jakoukoliv odpověď a pomoc, Irena

261 Irena Irena | E-mail | 23. září 2016 v 12:13 | Reagovat

ještě posílám email, zda je potřeba, zapomněla jsem ho vyplnit

262 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 23. září 2016 v 19:29 | Reagovat

[261]:
Dobrý večer, paní Ireno,

je dobře, že teď kočičku nepouštíte ven a můžete ji sledovat.
Dle vašeho popisu to vypadá na pozvolné zlepšování stavu. Důvodů, proč zvíře najednou odmítá potravu je celá řada, ale bez jiných příznaků to nejčastěji způsobuje nechutenství. Vaše kočička si to zregulovala sama a při nechutenství nedráždila zbytečně žaludek. Organismus pak mírně vyhládne a i když následně začne přijímat potravu ve velice malém množství, tak se může stát, že tělo nemusí mít potřebu kálet i několik dní.
Pokud by ani nemočila, tak by šlo o vážný stav, ale píšete, že čůrá (byť omezeně). Jinak nemá žádné jiné příznaky, popisujete, že je hravá a má chuť jít opět ven, což svědčí o tom, že má nechutenství za sebou  a pozvolna začne potravu přijímat jako obvykle.

Veterinárního lékaře navštivte, pokud se stav opět zhorší. Jinak nemusíte mít strach a kočka za chvíli začne jíst a vyprazdňovat se jako obvykle.

Příčinou mohlo být něco venku, co třeba sežrala. To je těžko říct, každopádně jí bylo špatně a tak se rozhodla raději nepřijímat potravu vůbec.
Kdyby bylo léto s vysokými teplotami, tak byste musela zajistit, aby nedošlo u kočky k dehydrataci. Hlídejte tedy, aby nepřestala pít.

Během několika dnů by měla být opět v plné kondici a můžete ji zase začít pouštět ven.

Přeji brzké přejití problému.
S pozdravem,
Aneta Pierzynová

263 Irena Irena | 25. září 2016 v 14:42 | Reagovat

Dobrý den, moc vám děkuji za uklidnění. Kočička už je docela dobrá, žere i pije skoro normálně, jen ten záchůdek nemám možnost kontrolovat, protože si venek na mě prostě vymňoukala a když chodí ven, tak celé léto ten domácí nenavštíví, myslím, že k němu má trochu averzi .-). Jsem taková úzkostlivá, protože synovi zemřel před měsícem během tří dnů šestiletý pejsek na selhání ledvin, po narkóze, když mu doktor čistil zubní kámen. Tak jak nechodila na záchod, už jsem viděla to nejhorší. Ještě jednou díky a krásný den, Irena

264 Maruška Maruška | E-mail | 19. listopadu 2016 v 0:29 | Reagovat

Dobrý den, prosím vás o radu mám doma kočičku perské činčily x ragdoll. Je jí 9měsícu mam sní problem a to takovej že mi kaká na podlahu občas se i vyčůrá ale to jen malo kdy ale to kakani je každý den bydlíme v baráčku takže máme 2 záchody protože tu mame ještě jednoho kocourka pers.čin. starsiho ten je bezproblemovej. Ale ta mladší už si sní nevím rady ma 2 mista kam to často dělá  v druhem patře nahoře u dveři meho pokoje když jsem zjistila že tam kadi tak jsem presne na to misto dala jeji zachudek jenze ani to nepomoholo sla a udelala to vedle. Potom to dela dole v prizemi u schodu tam je tež zachod a taky to udela kolikrat vedle ja nevim co sni už tak bych chtela aspon nejak poradit jak ji to mam odnaucit aby si chodila na ty zachody budto na jeden nebo na druhej samozrejme ze zachody pravidelne cistime takze neni duvod proc by tam nechtela chodit ani nemocna nijak neni tim jsem si jista. Jsem z ni na prasky kazdy den to po ni uklizim me prijde ze mi to dela naschval ona to totiz vetsinou udela kdyz odejdu z domu pak prijdu a uz jen uklizim takze si to myslim ale dela to i kdyz jsem doma tak nevim stoprocentne vetsinou kdyz odejdu to je fakt. no ja nevim uz co sni budu vdecna za jakoukoliv radu vazne dekuju

265 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 20. listopadu 2016 v 12:09 | Reagovat

[264]:
Dobrý den, Maruško,

děkuji za detailní informace.
Jak říkáte, mohla by to dělat naschvál. To by ale dělala jen v určité situaci. Rozhodně byste zpozorovala, že se občas do záchodku vykálí správně. V takovém případě je sice pravděpodobnost naschválu malá, ale nelze ji vyloučit.

Píšete, že se i občas vymočí.
Pokud jste zpozorovala, že do záchodků nekálí vůbec. Vždy jde na velkou mimo záchodek, pak se může jednat o to, že se do záchodku "neumí trefit". V takovém případě je dobré kočku při kálení (popřípadě i u toho močení) přímo pozorovat, jestli se snaží být v záchodku a zadek vystrčí nakonec mimo.
Na tohle je řešení v podobě buď dvou záchodků těsně vedle sebe, zakoupením hodně širokého záchodku a nebo vyzkoušení uzavřeného záchodu, kdy nemá kočka šanci se vykadit mimo.
Ojediněle se tyto případy vyskytují, že má kočka špatnou představu sama sebe v prostoru, případně koordinace pohybu, případně obrazně řečeno nižší IQ.
I kdyby se občas do záchodku vykálela, tak to v tomto případě může být "náhoda", protože se kočka snaží trefit, ale většinou jí to prostě nevyjde.

Častější to bývá u starých koček, které už mají horší vnímání polohy trusu a občas se stane, že vyběhnou ze záchodku dříve než vlastně dokálí. Pak trus padá v linii, kterou kočka utíkala.

Pokud dle pozorování spíše vylučujete možnost, že se kočka neumí vždy trefit, pak ještě zvažte, zda nezkoušíte měnit typy steliv. Některé kočky jsou na to háklivé a pokud to není jejich oblíbené stelivo, pak do záchodku odmítají jít. Rozdíl mezi tím prvním případem je ten, že kočka odmítá záchod použít jak na velkou, tak na malou, což není ve vašem případě úplně tak. Rozhodně tam ale může být nějaká míra preference, kdy eventuálně na močení záchodek použije, ale na kálení nikoliv. Pokud tedy nemáte zajetý jeden druh steliva, zkuste vypozorovat, u kterého typu steliva jde kočka pokaždé správně a to začít kupovat a už neměnit.

Pokud ani jedna varianta nebude odpovídat vaší situaci, tak bych zkusila pořídit ještě jeden záchodek plně uzavřený, ale bez dvířek. Určitě jste takové boudy viděla. No a i přes to všechno to vyzkoušet, zda to kočku nepřiměje záchodek použít.

Občas se ještě stává, že je jedna kočka rušená těmi ostatními - vyhánění, zvýšená agrese atd..., ale to asi byste napsala. Devět měsíců je hodně mladé zvíře, může to být způsobeno eventuálně i vysokým temperamentem, takže prakticky nemá čas na záchodku setrvat o chvilku déle, popřípadě určitou formou značkování teritoria pokud není kastrovaná. Některé kočky značkují i kálením. To vše byste ale vypozorovala zase jiným chováním - zbrklostí kolem záchodku, značkování vesměs trus i příměs moči dohromady. Tyto obě varianty by se měly srovnat kastrací.

Snad jsem vám trošku pomohla.
Přímo odnaučování není jak, protože záchodek použít dokáže.
Případně ještě napište vyjádření k tomuhle, abych se mohla ještě více zaměřit na určité detaily.

S pozdravem,
Aneta Pierzynová

266 Maruška Maruška | E-mail | 20. listopadu 2016 v 22:25 | Reagovat

Moc děkuju za rady p.Pierzynová ano v nėčem máte pravdu to kalení děla ale i do zachodu,i na podlahu takze si myslim ze problem ve stelivu nebude pouzivam jedno stelivo davam ji ho uz od malinka co ji mam a na zachod chodi ale dela to i na tu podlahu coz mi hodne vadi protoze prece jen kazdy den to uklizet to uz cloveka nebavi. Je pravda ze je docela temperamentni ale to bude tim jak je mlada si myslim. Co se tyče s ostatnimi zviraty tak stim nasim kocourem(2roky) se snašej dobře nejaky rvačky zkrs zachod to urcite ne. Ty zachody mame 2 jak jsem psala jeden ume v pokoji jelikoz kocicka spi semnou pres noc si do sveho zachodu chodi bez problemu v pokoji jsem rano jeste nikdy nenasla (hovinko) kdyz rano vztanu vemu ten zachod a dam ho na chodbu pred dvere protoze vim ze pres den leze nahoru a chodi tam kakat jak jsem psala prvne to delala pred dvere na podlahu ted uz beru ten zachod a davam ho tam.co se tyce jejiho wc tak ma klasickej otevrenej nas kocour dole ma zavrenej s dvirkama a tam ona chodi bez problemu no pokud se ji nezachce udelat to na podlahu . Pres den to po ni uklizim treba 10x  protoze ona chodi kakat 20x za den. coz nechapu kocour chodi treba jen 3x . No koupim ji to wc s dvirkama jako ma kocourek a uvidime a asi jeste jeden aby sme doma meli 3 wc snad to nejak pomuze a dojde ji to ze na takovy veci ma zachudky :-D

267 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 21. listopadu 2016 v 9:42 | Reagovat

[266]:
Děkuji za reakci.

V tom případě bych záchod, který máte ve vašem pokoji, v daném pokoji nechala. Kočka cítí, že jde o záchodek z vašeho pokoje, že tedy po přemístění odcházíte atd... No a pořídila ještě jeden uzavřený záchodek a umístila dle potřeby. Se dvěmi prvními záchodky už bych nehýbala a případně přemisťovala ten nejnovější. Čím méně bude těch změn přes den, tím by měla lépe snášet, že se do ložnice a do vaší přítomnosti dostane zas až večer.

Přeji hodně zdaru, snad se to zlepší.

S pozdravem,
Aneta Pierzynová

268 Peter Darivčak Peter Darivčak | E-mail | 12. ledna 2017 v 17:36 | Reagovat

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat na zvláštní chování naší kočky, o kterém jsem, ani nikdo koho jsem se ptal, neslyšel. Je to poměrně nepříjemné a netuším, jak by jí to šlo odnaučit.

A sice, naše kočka chodí na velkou, když začneme jíst. Bydlíme na dost malém prostoru a aroma jejích vnitřních fermentačních dějů je při jídle hodně něpříjemná (jindy mi to je jedno, ale u jídla chce jaksi člověk cítit to jídlo, ne to, co po něm zbude).
Zní to šíleně, já vím, ale můžu mít na stole jídlo klidně několik desítek minut, ale až když se do něj pustím, kočička se najednou rozhodne kadit. Je jedno kolik je hodin, jde hned jak začnu kousat první sousto.
Všiml jsem si, že to dělá jenom pokud mám vařené jídlo...napadlo mě, že jí to možná smrdí a chce se mi "pomstít" (přebít pach jídla pachem svých výkalů). Pokud nevečeřím teplé jídlo, tak jde kadit až tak kolem desáté/jedenácté, pokud si teplé jídlo dám už třeba v pět nebo šest, jde okamžitě co započnu jíst. Nemohu se prostě normálně navečeřet.

Dá se s tím něco dělat? Krom toho, že bych ji pokaždé musel vyhodit pryč, když jdu jíst. Radši bych ji nějak od/přenaučil, než pokaždé zavíral na chodbě.

Hezký den přeji,

Peter Darivčak

269 BenyK BenyK | E-mail | 16. ledna 2017 v 22:29 | Reagovat

I found this page on 14th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

270 AugustNuara AugustNuara | E-mail | Web | 16. února 2017 v 4:48 | Reagovat

walmart retail prescription drug list  <a href=http://xanor.zoomin.se/>kopa xanor inrikes</a>  healthy diet pills that work

271 Hana K. Hana K. | E-mail | 13. března 2017 v 10:53 | Reagovat

Dobrý den,
náš 7letý kastrovaný kocourek začal mít cca před týdnem tyto příznaky: nechutenství, celková skleslost, značný úbytek na váze, jen leží, pokud se musí pohybovat, vypadá dost unaveně, najednou občas močí mimo toaletu (není to značkování) a když už navštíví toaletu, tak spíš jen požírá kočkolit. Granule, kterými byl dosud bez problémů krmen, nežere vůbec, kočičí konzervy, které zbožňoval, taky skoro vůbec, už do něj dostanu pouze vařenou rybu a to ji musím úplně rozdrobit a sedět u něj, aby vůbec žral. Nejdříve jsme si mysleli, že má jen depresi ze 2 nyní asi ročních koťat, které jsme loni našli, nechali si je a on na ně od začátku žárlí. Sice se časem s jejich přítomností smířil, ale přes zimu, kdy s nimi byl často společně v bytě a nebyly podmínky na to, aby běhali venku, mu asi jejich přítomnost a hravost začala opět víc vadit. Ale nyní se mi díky dalším příznakům zdá, že to není deprese, ale nemoc. Obávám se FIP, na kterou nám před 3 roky kocourek umřel a bylo to hrozné a příznaky byly podobné (napadlo mě, zda se tehdy od něj nemohl nakazit a teď se ta nemoc nerozjela). Četla jsem, že FIP je vždycky fatální :-( Mohla by mít tyto příznaky i jiná nemoc, která by se dala vyléčit? Asi to je hloupý dotaz, ale jde mi aspoň o trochu naděje, než naše veterinářka, ke které určitě co nejdřív zajdeme, zjistí oč se jedná.
Děkuji, Hanka

272 Linda Linda | E-mail | 14. března 2017 v 10:31 | Reagovat

Dobrý den. Mám doma 11 letou kočičku. Posledních tak 6 měsíců hodně zhubla ale ji 2 tolik a pořád skemra o jídlo prostě na co přijde tak to sežere a to dokonce i omastek se smažení co jsem nechala na sporáku jsem s toho nešťastná. Nezvrací nemá průjem. Moc Vám děkuji za odpověď

273 Hana K. Hana K. | E-mail | 15. března 2017 v 13:40 | Reagovat

[271]: Tak už máme výsledky z krevních rozborů - má rozpadající se červené krvinky a zvýšený bilirubin. Veterinářka soudí, že to je otrava. Takže nasadila ATB a posilující léky a vitamíny, dostal umělou výživu a uvidíme. Snad to překoná. Každopádně se mi trošku ulevilo, že to nejspíše není FIP, FIV nebo FeLV. Ale i tak se prý jedná o vážný stav.

274 Eva Eva | E-mail | 15. března 2017 v 21:11 | Reagovat

Dobrý den mímu kocourovi vypadávají zuby dolni male u špičáku,náš kocour je vykastrovaný a jsou mu 3roky prosím odpovězte. :-(

275 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 16. března 2017 v 10:35 | Reagovat

[273]:
Dobrý den, paní Hano,

omlouvám se, že reaguji až nyní. Tento problém nelze na dálku bohužel řešit, takže je dobře, že jste navštívila veterinárního lékaře. Stav kocourka není dobrý, takže pokračujte v léčbě.
Pokud má přístup ven, tak mohl sníst nějakou otrávenou potravu nebo myš.
Rozhodně není vhodné takové případy odkládat. Zvíře může být skleslé z různých příčin, ale do druhého dne to většinou přejde. Jakmile se stav zhoršuje, tak každý den je pak důležitý.

Pokud byli oba kocourci spolu, tak se mohl druhý kocourek nakazit, takže doporučuji udělat přímo testy na FIP, aby jste mohli bezpečně tuto nemoc vyloučit.

Přeji brzké uzdravení vašeho mazlíčka.

S pozdravem,
Aneta Pierzynová

276 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 16. března 2017 v 10:39 | Reagovat

[272]:
Dobrý den, paní Lindo,

pokud sledujete hubnutí kočičky i přes trvající apetit, pak se může jednat o některé z onemocnění, které se neprojevují navenek. Pokud tedy nedošlo před těmi cca 6 měsíci k nějaké změně jako třeba kastraci, léčbě, změně klimatických podmínek atd..., tak bych raději kočičku vzala na vyšetření. Je jí jedenáct let, může se u ní rozvíjet nějaké onemocnění, které nemůžete vidět.

Pokud tedy chcete mít klid, pak bude vhodnější navštívíte-li svého veterinárního lékaře a změny mu popíšete.

S pozdravem,
Aneta Pierzynová

277 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 16. března 2017 v 10:45 | Reagovat

[274]:
Dobrý den, paní Evo,

zoubky mohou vypadávat z několika příčin.
První jsou predispozice jedince po rodičích v "životnosti" zoubků.
Druhým je onemocnění závěsného aparátu, takže se zoubky neudrží a postupně vypadávají předčasně.
Dalším je pak zubní kámen, který zoubky naruší a ony postupně také vypadnou. To je do jisté míry ovlivněno stravou. Pokud dáváte kocourkovi pouze měkké krmení - kapsičky, konzervy, atd..., pak si zoubky nemá jak čistit a může se zubní kámen rozjet ve velkém. To pak nejdříve odchází řezáky - tedy ty zoubky, které popisujete.
No a poslední možností je nějaké metabolické onemocnění, mezi jehož příznaky patří i onemocnění dásní.

Je tedy nejvhodnější, aby zdravotní stav vašeho kocourka posoudil veterinář osobně, protože bez prohlídky nelze určit, o co konkrétně se jedná.

S pozdravem,
Aneta Pierzynová

278 RobertTet RobertTet | E-mail | Web | 13. května 2017 v 0:49 | Reagovat

names of prescription weight loss pills  <a href=http://trifolia.no/viagra.html>kjope viagra pa nett</a>  prescription goggles for skiing

279 Andrea Andrea | 16. května 2017 v 17:57 | Reagovat

Dobrý den,
Prosím, poraďte, našli jsme tak 10 denní koťátko, koupili jsme mu mlíčko, krmíme, po každém krmení masírujeme a koťátko jen čůrá, ale nekaká, je to normální? Nemá zácpu? Popřípadě jak řešit zácpu?
Předem moc děkuju za pomoc

280 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 16. května 2017 v 19:03 | Reagovat

[279]:
Dobrý den, paní Andreo,

ideální je koupit přímo mléko určené pro kočky (ve zverimexech) a postupovat dle návodu. Pokud takové mléko nemáte, pak je riziko průjmů či zácpy vyšší.
Na každého jedince to působí jinak, takže i doporučování chovatelů se liší.

Vzhledem k vaší stručné reakci raději zmíním vše podstatné.

Koťata se nedokážou samy vyprazdňovat, takže masáže po krmení jsou jen dobře.
1) Mléko musí být vždy čerstvě připravené a vždy ohřáté na ideálně 38 °C, jinak se zvyšuje riziko problémů s kálením.
2) Nepodaří-li se vám sehnat speciální mléko pro koťata, pak je vhodnější sušené mléko, protože jej můžete více naředit - jsou mléka pro předčasně narozená miminka (př.: Nenatal) nebo kozí, popřípadě i ty běžné kravské. Ale tekuté kravské mléko nebo mléka jakkoliv slazená jsou nevhodná.
3) Pokud dostane kotě průjem, můžete mu rozdrtit tabletku živočišného uhlí a dát množství, které se vleze na špičku nože.
Pokud má kotě zácpu, pak je vhodné mu do konečníku stříknout trošku rostlinného oleje (např. malou pipetkou - třeba z kapek z lékárny nebo jakoukoliv laboratorní atd..)U starších koťat lze i podat lžičku oleje do tlamičky, ale musí se dát pozor, aby olej nevdechly. Chovatelé také doporučují do něj dostat slabý heřmánkový čaj s rozpuštěným glukopurem. Při menších zácpách stačí.
Při průjmu hrozí úhyn z dehydratace, proto je nejdůležitější dostatek tekutin (opět zabere heřmánkový čaj s glukopurem). V případě zácpy je naopak rizikem úhyn z důvodu neprůchodnosti střev. Je tedy nutné zvířeti "změkčit" trus. Jak jsem psala výše olejem, zároveň prodloužit masírování po krmení klidně na dvojnásobnou dobu a rovněž je nutné udržovat dostatek tekutin, takže slabým heřmánkovým čajem s glukopurem nezkazíte nic v obou případech.

Přeji zdárné odchování koťátka.
S pozdravem,
Aneta Pierzynová

281 Andrea Andrea | E-mail | 21. května 2017 v 16:38 | Reagovat

Dobrý den paní Aneto,
Prosím Vás, naše výše zmíněné koťátko (asi 14 denní) po podání heřmánkového čaje už normálně kálelo, ale teď začlo mít zase průjem a přijde mi že má v předních pacičkách křeče a pořád si je dává za krk k ouškům a chvěje se u toho. Nevíte co by to mohlo být?
Předem děkuji za odpověď
Andrea

282 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 22. května 2017 v 10:09 | Reagovat

[281]:
Dobrý den, paní Andreo,

je to dost málo informací. Musela bych kotě vidět, takže nejlepší bude, když navštívíte veterinárního lékaře v okolí.

Kotě může mít nedostatek nějakého minerálu, vitamínu, mít bolesti bříška, být dehydrované atd...

Tak staré kotě je již vhodné dokrmovat i jinou stravou než mlékem. Např. rozpuštěné piškoty ve vodě s trochou mléka a stravu postupně zahušťovat. Nemusí mu mléko již stačit.
Pokud křeče a průjem nezmizí po zpestření stravy, tak navštivte veterinárního lékaře.

S pozdravem,

Aneta Pierzynová

283 Rogeretesk Rogeretesk | E-mail | Web | 25. září 2017 v 23:08 | Reagovat

what is the best samsung tablet  <a href=http://duromine.jcink.net>buy duromine 40mg online australia</a>  new blood pressure medicine

284 ColinBot ColinBot | E-mail | Web | 16. října 2017 v 23:06 | Reagovat

federal drug sentencing guidelines  <a href=http://reductil.esforos.com/>http://reductil.esforos.com/</a>  canadian online pharmacy no prescription needed

285 Petergup Petergup | E-mail | Web | 29. října 2017 v 17:08 | Reagovat

intel bay trail tablet  <a href=http://phendimetrazine.mycindr.com/>http://phendimetrazine.mycindr.com/</a>  where can i buy viagra online without a prescription

286 Carmennor Carmennor | E-mail | Web | 8. prosince 2017 v 5:50 | Reagovat

10.1 google android tablet  <a href=http://saxenda.strikingly.com/>saxenda.strikingly.com</a>  good samaritan community healthcare

287 Anna Anna | E-mail | 14. prosince 2017 v 11:58 | Reagovat

Dobrý den,máme kocourka který nás začal zlobit s kaděním mimo zachod,už jsme skusili dva zachody,a nic nepomaha.Nechceme ho dát ven,když je od malička v baraku a kastrovaný.
Děkuji za radu.
Anna

288 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 16. prosince 2017 v 15:45 | Reagovat

[287]:
Dobrý den, paní Anno,

je třeba kouknout, jakým způsobem kálí. Pokud má snahu kakat do záchodku, ale nakonec bobky spadnou mimo, pak je to problém v mentalitě kocourka. Nejčastěji se to stává u již starých zvířat, kteří nemají úplně představu, kde se jejich zadek nachází. Lze tomu do jisté míry zabránit třeba krytími záchodky či jinou stavbou záchodku, aby měl kocour tu správnou oporu pro nohy.

Pokud kálí mimo záchod tak, že ani nemá snahu do záchodku vlézt, ale chodí do záchodku močit, pak to bývá nejčastěji jisté protestní chování. Problém, který se špatně řeší. Řadě majitelém zabírá, že jeden záchodek nechají bez steliva v místě, kde má v oblibě kálet. Popřípadě tam poslední výkal v záchodku nechají, aby lépe pochopil, že tento prázdný záchod slouží ke kaléní. No a původní záchod nechat tak, jak je s tím stelivem, které tam je, aby vám kocourek chodil čůrat tam, kam čůrá a nezačal problém i s močením po bytě.

S pozdravem,
Aneta Pierzynová

289 Sára Sára | E-mail | 30. ledna 2018 v 17:02 | Reagovat

Dobrý den,
můj kocour přišel včera se zlomeninou ocasu (taťka tvrdí, že to může mít pouze naražené, ale nepřijde mi to moc pravděpodobné) a nějak se s tím rodičům nechce k veterináři, protože právě dáváme hodně peněz za trhání zubů a léčení srdce psa. Tak by mě jen zajímalo, jestli se mu to zahojí samo, nebo bychom měli raději za tím veterinářem.
Děkuji za odpověď,
Sára Smolková

290 ODPOVĚĎ AUTORKY ODPOVĚĎ AUTORKY | E-mail | 1. února 2018 v 10:18 | Reagovat

[289]:
Dobrý den, Sáro,
zlomenina určitě sama sroste, ale ocas nebude již rovný. Otázka tedy je, kde je ocas zlomený, zda mu nebude ohnutý ocas dělat neplechu při skákání, při kterém je ucas velice potřebným kormidlem.

Pozorujte, zda kocourek skáče a zda je ve skoku stabilní, tedy nepadá. První hojení probíhá už po 24 hodinách, takže buď to chce řešit do několika dnů a nebo vůbec, protože už stejně ocas bude srostlý.

S pozdravem,
Aneta Pierzynová

291 DonaldteW DonaldteW | E-mail | Web | 19. února 2018 v 3:58 | Reagovat

how to get cough syrup from doctor  http://umunyamakuru.com/ni-izihe-ngamba-nshya-padiri-nahimana-na-bagenzi-be-bafite-mu-guhatana-na-perezida-paul-kagame/  express scripts mail order pharmacy phone number

292 Russellicolf Russellicolf | E-mail | Web | 21. února 2018 v 17:40 | Reagovat

does insurance cover abortion pill  https://ticklemarvel.wordpress.com/  pill for yeast infection

293 Bernardgyday Bernardgyday | E-mail | Web | Středa v 21:35 | Reagovat

innovative health and fitness  <a href=http://adderall.cmonfofo.com>adderall.cmonfofo.com</a>  pharmacy tech jobs in tampa fl

294 Bernardgyday Bernardgyday | E-mail | Web | Pátek v 0:19 | Reagovat

samsung galaxy tablet on sale  <a href=http://adderall.cmonfofo.com>adderall.cmonfofo.com</a>  drugs that affect the nervous system

295 Robertdwest Robertdwest | E-mail | Web | Pátek v 20:27 | Reagovat

master in healthcare administration salary  <a href=http://blogscat.com/a/tramadol/>blogscat.com/a/tramadol/</a>  open pharmacy near me

296 Robertdwest Robertdwest | E-mail | Web | Sobota v 22:50 | Reagovat

one world community health center  <a href=http://tramadol.forumcrea.com>tramadol.forumcrea.com</a>  walmart pharmacy price checker

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama