English

Prohlašuji, že reklamy umístěné na této stránce jsou vloženy webovou aplikací Blog.cz a nemají se mnou a mými zájmy žádnou souvislost.

Virus leukózy koček (FeLV)

8. listopadu 2008 v 22:47 | Pierzynová |  infekční onemocnění koček
Feline Leukemia Virus

čeleď: Retroviridae- obalené viry, mají sférický tvar a reverzní transkriptázu (ta umožňuje integraci virové RNA ve formě PROVIRU do genomu hostitelské buňky), genom je tvořen jednovláknitou RNA s pozitivní polaritou
rod:Gammaretrovirus

Jedná se o virové onemocnění koček nepřenosné na člověka a jiné druhy zvířat.
Přenos viru mezi kočkami probíhá hematogenně (krví), aerogenně (vzduchem), přímým kontaktem, mlékem na koťata, transplacentárně (přes placentu z matky na mláďata), slinami, močí, faeces (výkaly).

Příznaky: FeLV je vleklé onemocnění s dlouhou inkubační dobou. První příznaky se mohou objevit až po několika měsících po infekci. Při podezření na možné nakažení zvířete lze moderními metodami (viz.níže) detekovat virus již po několika dnech po infekci.
- kočka chřadne, ubývá na váze, zvětší se jí lymfatické orgány a poruchou imunitního systému je kočka náchylnější k jiným onemocněním. Naopak, u odolné kočky v dobré kondici se nemusí klinické příznaky vůbec vyskytovat, ale je hrozbou pro jiné kočky.

Virus se primárně množí v buňkách jako jsou makrofágy, B lymfocyty mízních uzlin. Neinfikuje pouze buňky kostní tkáně, ale také buňky slinných žláz, jícnu, žaludku, střev, pankreatu, ledvin, močového měchýře.

Existují 3 biotypy virů:
1.FeLV-A - imunosuprese, oportunní infekce
2.FeLV-B - mutace de novo v organismu koček, virémie, imunosuprese, neoplazie, lymfomy
3.FeLV-C - atrofie thymu, deplece lymfoidní tkáně

3 fáze onemocnění:
1.raná fáze: 4-16 týdnů po expozici
2.latentní fáze: může být bez zjevných příznaků až 3 roky
3.terminální fáze: lymfoidní novotvary, různé typy anémií (hl. hypoplastická), syndrom dysenterie a leukopenie, imunodeficience (sekundární infekce)

Virus koluje krví, a proto je krev odebírána jako klinický vzorek pří potvrzování diagnózy veterinářem. Dále je možné odebrat vzorek sekretu.
Kočky lze preventivně očkovat:
  1. samostatnou vakcínou na FeLV
  2. kombinovanou vakcínou zároveň s každoročním očkováním
Nemocné kočky by měly být izolovány od jiných koček. 85% nakažených zvířat uhyne do 3,5 let po expozici. Léčba je víceméně symptomatická, jsou záznamy o uzdravení koček ( opakované krevní testy byly negativní), ale není zcela potvrzeno, že daná kočka není přenašečem viru, a tudíž zdrojem infekce pro jiné jedince.
Používá se přípravek VIRBAGEN OMEGA pro psy a kočky předepsán veterinářem http://www.virbac.cz/virbagen.html

Metody: používá se převážně přímý průkaz virových partikulí nebo proteinů, nikoliv detekce protilátek.
  • PCR
  • ELISA - detekce virového proteinu p27 v séru, krvi, sekretech - několik dnů po infekci
  • IFA - detekce virového proteinu p27 v periferních leukocytech, trombocytech (nátěr) - pozitivní 4-6 týdnů po infekci, méně citlivý, ale specifičtější než ELISA
  • rychlé imunochromatografické testy
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zkřaksnydick Zkřaksnydick | E-mail | Web | 7. března 2012 v 7:51 | Reagovat

Pěknej blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama